اکران تبلیغات محیطی فیلم و عکس جلوه
۲۹ فروردین ۱۳۹۷

تنها راه صحیح استفاده از تکنولوژی آموزشی را بشناسید

سال‌هاست واژه هوشمند سازی مدارس به گوش همه متصدیان این حوزه آشناست. این عبارت که در تمام جهان نوید ایجاد انگیزه و تحول در نظام آموزشی بوده است در ابتدا بسیار مسرور کننده بود اما با مشاهده چند مورد مدرسه هوشمند به‌وضوح مشاهده خواهید نمود که این ورود یک‌باره تکنولوژی به سیستم آموزشی کشور باعث ایجاد ناموزونی بسیاری شده است. طرح درس‌هایی مبتنی بر سیستم آموزشی نه‌چندان کارآمد که قابلیت چندانی برای اجراشدن در قالب هوشمند را ندارند و عدم آموزش دبیران در سطوح مختلف باعث ایجاد کوهی از تجهیزات الکترونیک در گوشه و کنار مدارس گشت که تنها هزینه‌های زیادی را بر دوش سیستم آموزشی داشت.
البته در این میان کم نبودند مدارسی که با بهره‌گیری از قابلیت‌های بی‌شمار تجهیزات الکترونیک و دنیای گسترده نرم‌افزار اقدام به تطبیق سیستم آموزشی موجود با شیوه جدید ارائه محتوای آموزشی نمودند و به‌این‌ترتیب موفق به ایجاد محتوای آموزشی در قالب محتوای الکترونیک شدند که نتایج این نوآوری بسیار جذاب و قابل‌تأمل است. با اندکی توجه به رفتارهای افراد در رده‌های مختلف تحصیلی از مهدهای کودک تا دبیرستانت و دانشگاه درمی‌یابیم که جذابیت تجهیزات الکترونیک مانند لپ‌تاپ، تب لت و انواع گوشی هوشمند باعث جلب‌توجه و اختصاص زمان زیادی از زمان اقشار مختلف به این دسته از تجهیزات می‌شود. بر کسی پوشیده نیست که این پیشرفت بشر مانند تمامی اختراعات و نوآوری‌های دیگر مانند چاقویی است که هم می‌تواند در دستانت جراحی جان انسانی را نجات دهد و یا در دست فرد تبهکار جان انسانی را بگیرد. این تناقض نتیجه نوع آموزشی است که هر فرد دریافت می‌کند و در مورد دنیای پرهیجان دیجیتال نیز این واقعیت صدق می‌کند.
دور از لطف نیست که نگاهی به پیشگامان استفاده از تکنولوژی‌های آموزشی در جهان بی اندازیم و از دستاوردهای تجربیاتشان استفاده کنیم. بزرگان دنیای نرم‌افزار از ابتدای به‌کارگیری تجهیزات در تولید محتوای آموزشی اقدام به تولید نرم‌افزارهای کاربردی متعددی در این زمینه نموده‌اند که به برخی از آن‌ها عبارت‌اند از نرم‌افزار captivate که توسط شرکت adobe تولیدشده است، نرم‌افزار storyline و بسیاری از نرم‌افزارهای دیگر درزمینهٔ تولید و ارائه محتوای الکترونیک. علاوه بر نرم‌افزارهای تخصصی نرم‌افزارهای مجموعه office متعلق به کمپانی مایکروسافت نیز می‌توانند درزمینهٔ های مختلف تولید و ارائه محتوا بکار گرفته شوند.
آشنایی با این نرم‌افزارها نیاز به آموزش و پیگیری دبیران و متصدیان امر هوشمند سازی دارد. مجموعه ارژنگ ایرانیان به‌عنوان اولین مجموعه فعال درزمینهٔ هوشمند سازی در شرق گیلان این افتخار را دارد که از اولین سال‌های آغاز هوشمند سازی به برگزاری کلاس‌های متعدد در مدارس و آموزشگاه‌های سطح استان که به‌صورت رایگان نیز برگزار می‌گردد به ایجاد فرهنگ آموزش هوشمند سازی کمک کند و تاکنون موفق به ایجاد محیطی مناسب در مدارس متعددی در سطح استان جهت بهره‌گیری از پتانسیل‌های ویژه دنیای کامپیوتر و الکترونیک شده است.